Polska destynacją turystyki medycznej w polskiej i zagranicznej prasie – przegląd ostatnich tygodni

Source: unsplash Newspaper section of Emily McPherson College Library, Russell Street, circa 1960s

Obserwowalne jest zainteresowanie prasy turystyką medyczną. Przyczyn tego zjawiska można się upatrywać z jednej strony we wzrastającej uważności na tematy związane z naszym zdrowiem, a z drugiej w narastających problemach systemów opieki zdrowotnej, będących podstawą rozwoju turystyki medycznej. Temat ten pojawiał się ostatnio zarówno na łamach prasy polskiej jak i zagranicznej, skierowanej głównie do Polonii, aczkolwiek nie tylko.

 

Prasa zagraniczna

W okresie wakacyjnym miałam przyjemność udzielić wywiadu gazecie Nowy Dziennik skierowanej do Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych.

Cechą charakterystyczną tego rynku jest znaczne oddalenie geograficzne, co implikuje fakt, iż pobyty są raczej długoterminowe.  W przypadku usług zdrowotnych niższe koszty stanowią tylko jeden z wielu elementów, dla których goście przyjeżdżają do Polski. Bardzo istotna jest wysoka jakość świadczonych usług. Dla Polonii ważna jest także znajomość języka i kultury. Na leczenie niekoniecznie wybieramy miejsca egzotyczne, ale takie, do których mamy zaufanie. Warto też podkreślić, iż spędzając wakacje w Polsce, można połączyć wypoczynek i odwiedziny rodziny z leczeniem. Wszystkie te elementy sprawiają, że Polska jest atrakcyjną destynacją turystyki medycznej w szczególności dla Polonii.

Polonia amerykańska korzysta z całej palety usług, zaczynając od usług stomatologicznych a kończąc na poważnych zabiegach operacyjnych. Najczęściej jednak korzysta z tych usług, z których wygodnie można skorzystać podczas wypoczynku w Polsce, a więc z jednodniowych, małoinwazyjnych badań diagnostycznych, zabiegów stomatologicznych i usług z zakresu medycyny estetycznej. Niezwykle cenione są pobyty rehabilitacyjne w polskich uzdrowiskach, które oferują przykładowo unikatowe leczenie polską borowiną wysokiej jakości.

Warto dbać o klienta polonijnego, gdyż Polacy wracający do swoich nowych ojczyzn są najlepszymi ambasadorami. Widać to po analizie danych związanych ze źródłami informacji od pacjentów zagranicznych korzystających z leczenia w Polsce. Bardzo często podają właśnie swoich znajomych z Polski, jako tych, którzy zachęcili ich do przyjazdu.

Cały artykuł można przeczytać tutaj:

Po zdrowie prosto do Polski

Z kolei specyfiką rynku niemieckiego jest bliskość geograficzna. Tekst skierowany do tego tynku ukazał się w magazynie „Polak w Niemczech”. Polska jest krajem, który najchętniej odwiedzają obywatele Niemiec, co powoduje, iż znają nasz kraj i mają do niego zaufanie. Ponad 40% z 8,4 mln turystów, którzy odwiedzili Polskę w 2020 roku pochodziło właśnie z Niemiec. Najczęstszym powodem przyjazdów są wprawdzie odwiedziny u krewnych i znajomych, ale również cele zdrowotne cieszą się popularnością.

Szczególną zachętą dla Polaków mieszkających w Niemczech (oraz Niemców) do przyjazdu do Polski jest możliwość uzyskania dofinansowania leczenia od niemieckiej kasy chorych. W zależności od procedury i rozwiązań stosowanych w danej kasie, można uzyskać różny zakres zwrotu kosztów leczenia. Szczególnie popularne jest leczenie stomatologiczne. Wiele klinik w Polsce specjalizuje się w oferowaniu leczenia wraz ze wsparciem w uzyskaniu dofinansowania. W skrajnych przypadkach może się nawet okazać, iż pacjent nic nie musi dokładać z własnej kieszeni, gdyż różnice w cenach umożliwiają sfinansowanie całości leczenia w ramach ubezpieczenia.

Wśród gości z Niemiec dużą popularnością cieszy się lecznictwo uzdrowiskowe. Ponad 90% zagranicznych kuracjuszy to pacjenci z Niemiec. Skuteczność leczenia, a także wysoka atrakcyjność gmin uzdrowiskowych położonych na terenach dobrze skomunikowanych z Niemcami przyciąga wiele osób zainteresowanych poprawą zdrowia i samopoczucia. Najlepiej znane są niemieckim turystom uzdrowiska nad polskim morzem. Niezwykle konkurencyjną ofertę mają polscy stomatolodzy. Jest to branża, która od wielu lat świadczy usługi dla pacjentów komercyjnych. W Polsce 70% wydatków na leczenie stomatologiczne jest finansowane z własnej kieszeni. Powoduje to, iż zarówno umiejętności lekarzy, jak i wyposażenie gabinetów są na najwyższym poziomie.

Osoby starsze pragnące podreperować swoje zdrowie mogą skorzystać kompleksowej rehabilitacji. Warto też wspomnieć o ofercie z zakresu medycyny estetycznej. Niemalże każde polskie miasto ma w tym obszarze ciekawe propozycje. Innymi dziedzinami są okulistyka i laryngologia, które w niektórych ośrodkach również reprezentują światowy poziom usług.

Polskie usługi zdrowotne stanowią odpowiedź nie tylko na wyzwania związane z najistotniejszymi globalnymi trendami ostatnich lat, takimi jak starzejące się społeczeństwo, zwiększająca się świadomość zdrowotna i poczucie odpowiedzialności za własne zdrowie, ale też zwrot w kierunku naturalnych metodach leczniczych dostępnych w naszych uzdrowiskach.

Cały artykuł można przeczytać tutaj:

Do Polski po zdrowie

Z kolei w European Health Tourism Industry Magazine miałam okazję opisać zalety naszych pięknych uzdrowisk, których oferta bazuje na naturalnych surowcach takich jak wody mineralne czy peloidy. Cechą szczególną uzdrowisk jest ich umiejscowienie na terenach podlegających ochronie. Trzy polskie uzdrowiska są usytuowane blisko dużych aglomeracji miejskich, większość to jednak niewielkie miejscowości znajdujące się w południowej części kraju.

Cały artykuł można przeczytać tutaj:

European Health Tourism Industry Magazine – Issue 6 2021 (hticonference.com)

Prasa krajowa

We współpracy z naszym Instytutem ukazało się również kilka artykułów w polskiej prasie.

W jednym z dwóch artykułów cyklu w weekend.gazeta.pl pojawiają się moje wypowiedzi dotyczące m.in. czynników sprzyjających turystyce medycznej. Placówki medyczne zlokalizowane w dużych ośrodkach miejskich, blisko lotniska, z bogatą ofertą kulturalną mają dużo większe szanse  na pozyskanie ruchu turystycznego związanego z motywacją zdrowotną. O ile pandemia mocno uderzyła w turystykę, również medyczną, są kliniki w Polsce, które odnotowywały wręcz wzrosty w liczbie pacjentów zagranicznych w 2020 roku nawet o 40 procent. Pandemia sparaliżowała system opieki zdrowotnej w wielu krajach – ludzie mieli poprzesuwane zabiegi, do niektórych lekarzy nie mogli się dostać.

Temat ten jest szerzej poruszany w kolejnym artykule, który ukazał się na portalu dlaszpitaki.pl Kliniki oferujące wysokospecjalistyczne procedury oraz krótki czas oczekiwania na zabieg zaobserwowały również w czasie pandemii wzrost zainteresowania wśród pacjentów krajowych. Nie jest to jednak zjawisko zauważalne wśród wszystkich badanych klinik.

Wymienione artykuły można znaleźć pod linkami poniżej

https://weekend.gazeta.pl/weekend/7,177344,27308024,pacjent-zagraniczny-nie-przyjezdza-tylko-na-plombe-jeden.html

https://dlaszpitali.pl/nowosci-z-branzy/turystyka-medyczna-w-czasie-pandemii/

Na zakończenie tego zestawienia zapraszam też do innego medium, do radia, gdzie można posłuchać o turystyce medycznej w telegraficznym skrócie:

Popołudnie RDC: turystyka medyczna

 

Cieszymy się, że jesteśmy postrzegani jako wiarygodne źródło danych, a nasze wysiłki związane z badaniem tego rynku zostają docenione.

 

Może końcówka 2021 roku będzie podobna do okresu sprzed pandemii 2019 roku, kiedy to też sporo się działo w temacie.

https://www.rp.pl/Zdrowie/312159953-Dlaczego-obcokrajowcy-chca-leczyc-sie-w-Polsce.html?fbclid=IwAR1YUMuE2yuX3oEOQTmFmtfOJmGR441wK1ybM9zbT6XatMZBWD4vsstjczw

https://pl.sputniknews.com/swiat/2019121711514898-po-dziewictwo-i-nowe-zeby-obcokrajowcy-ciagna-do-polskich-klinik/?fbclid=IwAR0DqoJQHKnlNj6g6dzlrTxabiv2SeEp2noUtisCRevdZVEPim7v1FnaCSI

https://www.medonet.pl/zdrowie,turystyka-medyczna–obcokrajowcy-chca-leczyc-sie-w-polsce,artykul,1735390.html?fbclid=IwAR366EsbFS2fwDhiVosbA8ky_sirgIYpu-3Ss7WhBp-TIdw4nwqNmbky57s

https://www.portalsamorzadowy.pl/komunikacja-spoleczna/samorzady-wspieraja-turystyke-medyczna,135223.html?fbclid=IwAR045WBSkzo3q5uGSb9acgeZiHRbOD42nQQNwpVaWYJ2DWyOilTEou7dPo8

https://en.interfax.com.ua/news/general/632372.html?fbclid=IwAR3waSPw_eQ8AyainT8ng1juYUFdlbK-c17cZhW-Kn-y4-8qjgkeWr81MN4