Przeszczep włosów w Turcji- zabieg medyczny czy zakupy online?

Zabieg przeszczepu włosów to procedura, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Dlaczego? Przystępna cena, krótki okres rekonwalescencji oraz fakt, że wreszcie temat urody męskiej przestaje być tematem tabu. Coraz większa świadomość społeczna dotycząca tego typu zabiegu estetycznego oraz rosnąca dostępność tego rozwiązania sprawia, że wielu zainteresowanych traci z pola widzenia jeden z najważniejszych faktów – przeszczep włosów to zabieg medyczny.

Przeszczep włosów jest procedurą stosunkowo prostą. Pacjenci kwalifikowani są na podstawie stadium zaawansowania łysienia oraz ogólnego stanu zdrowia. Przypadłości, które sprawiają, że pacjent nie może zostać dopuszczony do zabiegu to nieleczone choroby układu krążenia, niekontrolowane nadciśnienie oraz cukrzyca insulinowa. Każdy kandydat powinien również we własnym zakresie wykonać podstawowe badania, takie jak morfologię krwi, zbadać poziomy hormonów tarczycy. Zalecane jest też badanie skóry głowy pod kamerą trychologiczną. Zabieg przeszczepu nie wymaga też skomplikowanych przygotowań ani wyrzeczeń. Na dwa tygodnie przed podejściem do procedury należy wstrzymać się od spożywania alkoholu, wyrobów tytoniowych, suplementów diety oraz środków, które mogą rozrzedzać krew.

Mimo tego, że przygotowanie do zabiegu jest stosunkowo proste i dostępne dla każdego (ale też konieczne) to wiele osób rezygnuje z tego etapu. Dlaczego tak się dzieje? Wystarczy przyjrzeć się narracji prowadzonej przez niezliczone kliniki transplantacji włosów. Oferty promocyjne, gratisy, rabaty i pakiety „last minute” zachęcają mężczyzn, którzy szukają szybkiego rozwiązania problemu. W social mediach widzimy znane twarze, które wychodzą z sal zabiegowych z uśmiechem „od ucha do ucha”, zachęcają nas dynamiczne filmiki, na każdym kroku jesteśmy przekonywani, że wystarczy chwila, by spełnić marzenia o metamorfozie!

Gdzie pojawia się problem w wyborze kliniki przeszczepu włosów?

Prym wiedzie Turcja, gdzie medycyna estetyczna przyciąga miliony pacjentów rocznie z całego świata[1]. Popularność tej destynacji sprawia jednak, że powstają tam placówki, które dopiero raczkują w temacie opieki nad pacjentem, często brakuje tam zaplecza medycznego, opieki w nagłych wypadkach, a nawet opieki w języku zrozumiałym dla pacjentów przyjeżdżających z zagranicy. Te miejsca kuszą jednak świetną promocją i niezwykle niskimi cenami. Nieświadomy pacjent nie będzie podejrzewał, że na miejscu będzie sam, z barierą językową, a nawet kulturową, bo sposób organizacji pracy Turków różni się znacząco od tego znanego nam w Polsce. Wiele z tych miejsc nie ma portfolio efektów zabiegów i korzysta z obrazów generowanych przez sztuczną inteligencję. Łatwo więc wpaść w pułapkę, taką samą jak podczas zakupów online.

Jak więc znaleźć najlepsze rozwiązanie dotyczące przeszczepu włosów w Turcji?

Branża medyczna w Turcji nie jest jednak jednolita i „kierunek Turcja” to nie tylko niższe ceny, ale też wysoka jakość zabiegów, pod warunkiem, że wybierzesz prestiżową instytucję z ugruntowaną pozycją wśród pacjentów międzynarodowych. Jak więc zabrać się do tego będąc ponad 2000 kilometrów z dala od swojej destynacji?

Przede wszystkim warto poszerzać swoją wiedzę na temat zabiegu przeszczepu włosów, któremu chcesz się poddać. Wiedząc więcej łatwiej będzie wyłapać nieścisłości i brak profesjonalizmu klinik, do których się zwracasz. Zwróć uwagę na następujące aspekty wybierając rozwiązanie dla siebie:

  • Odpowiednie doświadczenie i szerokie portfolio rezultatów: Im mniej pacjentów przyjmowanych w danej klinice, tym większe szanse, że klinika dopiero buduje markę i nie ma jeszcze doświadczenia ani rezultatów w leczeniu swoich pacjentów.
  • Opinie online: Warto zwrócić uwagę nie tylko na ilość gwiazdek, ale i treść opinii. Co chwalą pacjenci? Co wyróżnia to doświadczenie? Czy klinika może pochwalić się efektami pracy na włosach jasnych i osobach o słowiańskiej urodzie? Pacjenci, którzy cenią swoje zdrowie i bezpieczeństwo opisują dokładnie każdy etap swojej wizyty. Poświęć trochę czasu na dokładnie przejrzenie opinii innych pacjentów.
  • Renoma lekarzy i zespołu medycznego: Czy informacje o lekarzach są ogólnodostępne online? Jakie mają osiągnięcia? Czy lekarze należą do ISHRS[2]? Oddajesz swoje zdrowie w czyjeś ręce. Warto wiedzieć czyje.
  • Szczegółowy plan zabiegu dla Ciebie: Otrzymałeś informację o szacowanej ilości graftów[3], ale co dalej? Szczegółowy plan zabiegu powinien być z Tobą omówiony na długo przed podjęciem kolejnych kroków. Plan przygotowany przez specjalistę powinien obejmować opis, jakie obszary skalpu zostaną uzupełnione, jak wysoka będzie nowa linia włosów oraz gęstość odrastających włosów. Plan powinien być na tyle szczegółowy, by pomóc Ci wyobrazić sobie spodziewane rezultaty. Nie powinno zabraknąć w nim zaleceń pozabiegowych oraz alternatywnych sposobów leczenia łysienia.
  • Opieka polskiej firmy pośredniczącej oraz ubezpieczenie podróży medycznej: Wybierając się na zabieg medyczny do Turcji warto korzystać z opieki już w Polsce. Nie tylko zniknie problem organizacji całego przedsięwzięcia, ale też będziesz mieć pewność, że po powrocie do kraju masz zapewnioną opiekę i punkt, do którego możesz zwrócić się w wypadku niepokojących sytuacji. Umowa z organizatorem oraz ubezpieczenie podróży powinny być podstawą, jeżeli masz do czynienia z poważną firmą.

Temat organizacji wyjazdu na przeszczep włosów w Turcji może wydawać się przytłaczający przez wielość opcji, które oferowane są chociażby w samym Stambule. Prawidłowe przygotowanie oraz świadomość tego, jak powinna wyglądać cała procedura pozwoli uchronić się przed rozczarowaniem i złym wyborem. Pamiętaj, że przeszczep włosów to zabieg, który można wykonać maksymalnie dwa razy w życiu, dlatego nie warto bagatelizować swojego zdrowia i bezpieczeństwa. Następstwa swojej decyzji będziesz widział codziennie w lustrze, dlatego też od Ciebie zależy czy będziesz zadowolony z tego, co zobaczysz w swoim odbiciu.

Autorka – Sonia Cieślik właściciel firmy Sonia Capelii

[1] Sag, I., & Zengul, F. D. (2019). Why medical tourists choose Turkey as a medical tourism destination? Journal of Hospitality and Tourism Insights, 2(3), 296-306

[2] Międzynarodowe Towarzystwo Chirurgii Odtwórczej Włosów (ISHRS) to globalne stowarzyszenie medyczne non-profit i wiodący autorytet w dziedzinie leczenia i przywracania wypadania włosów. Zrzesza ponad 1000 członków w 70 krajach na całym świecie.

[3] Graft to wycinek skóry (przeszczepiany materiał), w którym znajdują się systemy mieszków włosowych. W jednym grafcie może znajdować się jeden system mieszka włosowego lub więcej, w zależności od gęstości mieszków na głowie pacjenta. Często kliniki na swoich stronach internetowych graftem nazywają sam mieszek włosowy, co jest błędem.