Turystyka medyczna dla Norwegów

Po długich poszukiwaniach dotarłem w końcu do wiarygodnego źródła tłumaczącego zniżki dla leczenia stomatologicznego w Norwegii, co z kolei tłumaczy większą ilość pacjentów właśnie z tego kraju. Jest to bardzo ważna informacja, która pomoże zdobywać ten konkretny rynek każdej polskiej placówce zainteresowanej turystyka medyczna!

Otóż każdy Norweg ma prawo do zwrotu wszystkich kosztów dentystycznych lub ich części w zależności od kwoty leczenia i choroby pacjenta. Po przeprowadzonym leczeniu stomatologicznym za granicą pacjent ma takie same prawa (związane ze wsparciem norweskiego NFZ i urzędu skarbowego), jak i wykonując zabieg w Norwegii.

Istnieją dwa sposoby, aby zdobyć środki na leczenie stomatologiczne:

  1. Odliczenie kwoty leczenia od podatku płaconego do urząd skarbowego. Jeżeli kwota przekracza 10,780 koron norweskich, pacjent będzie uprawniony odpisać 28% całości wydatków. Przykład: Jeżeli całkowite wydatki to 100.000, pacjent otrzyma zwrot podatku w kwocie 28.000
  2. NAV, gdzie pacjent kwalifikuje się do wsparcia w wysokości do 100% całkowitych wydatków. Jeśli to możliwe gdy choroba jest definiowana jako choroba długoterminowa, w następujących przypadkach:
    • Zaburzenia związane z dziąsłami, na przykład, choroby przyzębia. Regularna opieka stomatologiczna, która jest związana z takimi chorobami, podlega odliczeniu na równi z innymi chorobami.
    • Usuwanie amalgamatu jest uważane jest za długotrwała chorobę i koszty związane z wymianą takich wypełnień podlegają odliczeniu. Ale odnosi się to tylko wtedy, gdy pacjent może udowodnić (lekarz) zmiany błony śluzowej w wyniku wypełnień amalgamatowych.
    • Bruksizm jest również uważany za chorobę długotrwałą i tak leczenie zostanie również wymieniony jako odliczeniu, jeśli koszty przekraczają 10.780 koron norweskich.

Nie można liczyć na wsparcie finansowe przy leczeniu jamy ustnej ze względu na próchnice zębów.

Aby uzyskać te odliczenia, ważne jest, aby były one wpisane w zeznaniu podatkowym (pod punkcie 3.5.4). Ważne jest również, aby zachować paragon oraz oświadczenie lekarza stomatologa, które dołącza się do zeznania podatkowego. Leczenie podlega odliczeniu, jeżeli łączna kwota przekracza 10,780 koron.

Dane odzwierciedlają stan faktyczny na rok 2010, w związku z czym kwoty roku 2012 mogą lekko się różnic od podanych powyżej.

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułBadanie opini pacjentów o turystyce medycznej
Następny artykułTargi turystyki medycznej – Wielka Brytania
Z turystyką medyczną związany bez przerwy od 2008 roku. Zdobywał doświadczenie m.in. prowadząc własny gabinet stomatologiczny w Wakefield (UK), skąd wysyłał Brytyjczyków do partnerskiej kliniki w Krakowie na leczenie kompleksowe. Zrealizował szereg projektów związanych z turystyką medyczną, doradza, prowadzi szkolenia i seminaria dla właścicieli, menadżerów polskich klinik. Współpracuje z instytucjami i organami opiniotwórczymi za granicą. Obecnie współwłaściciel Dentim Clinic w Katowicach, w którym nadal przyjmuje turystów medycznych.