Niezbedność działań marketingowych

Chcąc być na bieżąco z tematem turystyki medyczne staram się przeszukiwać  internet w miarę na bieżąco. Dzisiaj postanowiłem jednak poszukać trochę głębiej w Google i znalazłem ciekawy artykuł z Rzeczpospolitej, który w jednoznaczny sposób potwierdza moje tezy dotyczącej niezbędnych wydatków na działania promocyjne i marketingowe, w celu kreowania pozytywnego wizerunku Polski jako destynacji dla zagranicznych „medycznych turystów”. Pisałem o tym w artykule pt. „PR antypolski w prasie zagranicznej” mając za sobą własne doświadczenia w pracy w sektorze. Ku mojej satysfakcji okazuje się, że nie jestem odosobniony w swoich przemyśleniach i opiniach. Rzeczpospolita powołuje się tutaj na globalną firmę badawczą TechSciResearch, co bez wątpienia dodaje wiarygodności przekazywanej treści.

Cytując: „Firma badawcza podaje przykład warszawskiej kliniki Damiana, która oferuje zabiegi chirurgii plastycznej, implanty, zabiegi chirurgii oka czy leczenie stomatologiczne w cenach o połowę niższych niż w Europie Zachodniej. Jednocześnie w raporcie podkreśla się, że Polska powinna się skoncentrować na działaniach promocyjnych i marketingowych. Bez nich nasze znaczenie na globalnej mapie usług medycznych szybko zmaleje, zwłaszcza że w branży konkurują z nami sąsiedzi – Czesi i Węgrzy. Na Węgrzech turystyka medyczna staje się już gałęzią przemysłu.”

Rzeczpospolita przypomina również o konkursie w Ministerstwie Gospodarki, które ma wesprzeć branże.Wiemy już, że turystyka medyczna jest jedną z 15 branż objętych wsparciem MG a lada dzień będą ogłoszone wyniki samych przetargów oraz podmiotów je realizujących.

Tak jak pisałem poprzednio, miejmy nadzieję, że osoby odpowiedzialne za rozdysponowanie tego unijnego dofinansowania dostrzegą ważność brandingu i PRu ponad tradycyjne formy promocji, takie jak targi i wystawy.

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułPoradnik obsługi pacjenta zagranicznego, cz.1
Następny artykułTendencyjna reklama w turystyce medycznej
Z turystyką medyczną związany bez przerwy od 2008 roku. Zdobywał doświadczenie m.in. prowadząc własny gabinet stomatologiczny w Wakefield (UK), skąd wysyłał Brytyjczyków do partnerskiej kliniki w Krakowie na leczenie kompleksowe. Zrealizował szereg projektów związanych z turystyką medyczną, doradza, prowadzi szkolenia i seminaria dla właścicieli, menadżerów polskich klinik. Współpracuje z instytucjami i organami opiniotwórczymi za granicą. Obecnie współwłaściciel Dentim Clinic w Katowicach, w którym nadal przyjmuje turystów medycznych.