Badanie opini pacjentów o turystyce medycznej

Poniżej ciekawe informacje dotyczące rynku turystyki medycznej, oparte o szerokie badanie prawdziwych pacjentów, którzy odbyli takie leczenie za granica. Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie Treatment Abroad – największego portalu tematycznego w Europie. Pomogą one nam w głębszym zrozumieniu tego zagadnienia. Przetłumaczyłem najważniejsze wnioski:

  • Dla wszystkich pacjentów w badaniu ze wszystkich krajów, Węgry był czołowym miejsce docelowym (12% respondentów), następnie Belgia (11%). Polska, Turcja, Hiszpania, Czechy i Indie były miejscem dla około 7% pacjentów.
  • W przypadku pacjentów z Wielkiej Brytanii podróżujących za granicę, Belgia (16%) był najpopularniejszym miejscem leczenia, a następnie Węgry (15%), Polska (10%), Czechy (9%), Turcja (9%) i Hiszpania (7 %).
  • 42% pacjentów z Wielkiej Brytanii wyjechało za granicę na zabiegi chirurgii plastycznej, 32% na leczenie stomatologiczne, 9% chirurgie otyłości, a 4% zarówno na leczenie niepłodności jak i chirurgie ortopedyczna.
  • Węgry był najpopularniejszym miejscem leczenia stomatologicznego (wybranym przez 38% brytyjskich „turystów stomatologicznych”), podczas gdy Belgia była najbardziej popularna na zabiegi kosmetyczne (18%). Najpopularniejsze trasy dla chirurgicznego leczenia otyłości były Belgia (50%) i Czechy (21%). Hiszpania, Cypr i Czechy przodują w leczeniu niepłodności dla par w Wielkiej Brytanii.
  • Dziewięciu na dziesięciu respondentów zdecydowanie lub raczej chętnie wyjedzie za granicę na leczenie ponownie i tyle samo poleciło wyjazd za granicę na leczenie znajomemu lub krewnemu.
  • 84% chciałoby wrócić do tego samego lekarza, dentysty lub kliniki.
  • 51% respondentów udało się do kraju, w którym nigdy nie było przed leczeniem.
  • Poziom satysfakcji pacjentów z ich leczenia za granicą był wysoki, 85% „bardzo zadowoleni” lub „zadowoleni” ze swojego doświadczenia. Poziom satysfakcji były najwyższe z pośród zabiegów niepłodności i dentystycznych. Zapytani o powody ich zadowolenia, wszyscy respondenci cytowali profesjonalizm personelu, ceny i jakości opieki.
  • Koszt został wymieniony przez 83% uczestników jako najważniejszy powód, dla podróżujących za granicę na leczenie. Pacjentów stomatologicznych również ważnym była możliwość łączenia leczenia i wakacji. Natomiast pacjenci gabinetów kosmetycznych dodatkowo cytowali obawy zakażenia się w szpitalu w Wielkiej Brytanii. Wśród pacjentów klinik:ortopedycznych, leczenia niepłodności i otyłości wszystkie ważnym czynnikiem była możliwość uniknięcia listy oczekujących
  • 71% pacjentów podróżujących za granicę stwierdziło, że zaoszczędzili więcej niż £2000. 12,7% stwierdziło, że zaoszczędzili więcej niż £10,000 przez wyjazdem za granicę na leczenie. Największe oszczędności były odnotowane na leczeniu stomatologicznym i ortopedycznym.
  • 82% respondentów stwierdziło, że personel kliniki lub szpitala mówił ich językiem „bardzo dobrze” lub „dobrze”. Tylko 4,4% stwierdziło, ze personel mówił ich językiem „niezbyt dobrze”, co było regularnie cytowana obawa tych, którzy myślą o leczeniu za granicą.
  • Ponad dwie trzecie (67,2%) stwierdziło, że nie wymaga dalszego leczenia lub kontynuacji po powrocie do domu. Siedem na dziesięć zostało powiadomionych przez swojego zagranicznego lekarza lub klinikę po ich powrocie, zwykle za pośrednictwem poczty elektronicznej.
  • Średni pobyt pacjenta w klinice to zaledwie trzy dni, gdzie przeciętna długość wyjazdu to 16 dni. Najdłuższy pobyt był dla pacjentów ortopedycznych, najkrótszy dla pacjentów z otyłością.
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułTendencyjna reklama w turystyce medycznej
Następny artykułTurystyka medyczna dla Norwegów
Z turystyką medyczną związany bez przerwy od 2008 roku. Zdobywał doświadczenie m.in. prowadząc własny gabinet stomatologiczny w Wakefield (UK), skąd wysyłał Brytyjczyków do partnerskiej kliniki w Krakowie na leczenie kompleksowe. Zrealizował szereg projektów związanych z turystyką medyczną, doradza, prowadzi szkolenia i seminaria dla właścicieli, menadżerów polskich klinik. Współpracuje z instytucjami i organami opiniotwórczymi za granicą. Obecnie współwłaściciel Dentim Clinic w Katowicach, w którym nadal przyjmuje turystów medycznych.