O turystyce medycznej na ITB 2016

 

W dniach 9-13 marca w Berlinie odbyły się największe targi turystyczne na świecie.  Było to wydarzenie wyjątkowe, gdyż już po raz 50-ty do Berlina zawitali przedstawiciele branży z całego świata. Oprócz targów w tym samym czasie i miejscu odbył się także Kongres Branży Turystycznej.

Bilans pięciu dni targów pokazał, że Berlińskie Targi ITB w swym jubileuszowym wydaniu zaprezentowały się silniej niż kiedykolwiek przedtem.  Do Berlina przybyło 10 000 wystawiających się przedsiębiorstw z 187 państw i regionów, którzy zaprezentowali swą ofertę w 26 halach aż 120 000 odwiedzającym. W tym roku targi przyciągnęły rekordową liczbę odwiedzających od momentu jej powstania w 1966 roku.

Warto podkreślić, że biorąc pod uwagę zarówno wystawców jak i odwiedzających, to żadne inne targi na świecie nie mogą obecnie wykazać się tak umiędzynarodowioną strukturą jak ITB Berlin. Na zdjęciu poniżej zdjęcie panoramiczne jednego z kilkunastu pionów komunikacyjnych pomiędzy halami i piętrami.

jednozeskrzyzowan

Nowym rekordem zakończył się także największy kongres światowej branży turystycznej. 26 000 odwiedzających uczestniczyło w ponad 200 wydarzeniach, które odbywały się po raz trzynasty jednocześnie z targami, w ośmiu salach na terenie targów. Jednym z poruszanych tu tematów była turystyka medyczna.

Prof. WachowiakW ramach warsztatów mieliśmy okazję wysłuchać dwóch ciekawych referatów. Pierwszy z nich wygłosił profesor dr Wachowiak z Wyższej Szkoły Bad Honnef i był poświęcony wyjazdowej turystyce medycznej Niemców.

Przytoczył dane statystyczne omawiana już na naszym blogu (http://turystyka-medyczna.com/2015/08/18/zarys-faktow-o-turystyce-medycznej-w-niemczech-czy-rynek-niemiecki-jest-dla-nas-atrakcyjny/), mówiące o tym, że 5% Niemców korzystało już ze świadczeń medycznych poza granicami swego kraju.

W dalszej części wykładu zaprezentował szczegółowe charakteryzujące motywy wyjazdowe, cele medyczne oraz warunki jakie muszą spełniać placówki zagraniczne aby pozyskiwać pacjentów z Niemiec.

I tak najnowsze badania  z 2016 roku potwierdzają, iż Niemcy wyjeżdżając w celach medycznych najczęściej korzystają z oferty rehabilitacyjno-uzdrowiskowej (36%), stomatologicznej (30%) i okulistycznej (14%) itd.

niebieskiMotywem skłaniającym do wyjazdów są względy oszczędnościowe (53%), ale także możliwość połączenia urlopu z leczeniem (31%),  lokalizacja (29%),  krótkie terminy oczekiwania (27%),  jakość usług( 20%), itd.

zielony

Na zapytanie  Instytutu Badań i Rozwoju Turystyki Medycznej dotyczącej kryteriów, jakie muszą być spełnione, aby niemieccy pacjenci korzystali z polskiej oferty, Prof. Wachowiak zwrócił uwagę na rolę informacji dotyczącej polskich placówek medycznych. Niewątpliwie znajomość języka przez świadczeniodawców jest tu bardzo istotna. Jednakże najważniejszym aspektem jest jakość świadczonych usług oferowana w kombinacji z korzystnymi cenami.

vilnusW drugim referacie wygłoszonym przez dr. Novickasa zaprezentowane zostało holistyczne podejście do zdrowia wdrożone w klinice Spa Vilnius. Wydaje się, iż zaprezentowana koncepcja wyznacza kierunek rozwoju placówek medycznych w przyszłości. Sukces tej placówki wynika z zaspokajania nowych potrzeb zdrowotnych współczesnego społeczeństwa.

 

 

Należy docenić, że ze strony organizatorów temat turystyki medycznej został zauważony. Trudniej było jednak odnaleźć ofertę turystyki medycznej wśród wystawców. Odnaleziono nieliczne wyjątki ukazujące produkty turystyki medycznej.

Należało do nich stoisko szpitala z Bangkoku, na którym mogliśmy zapoznać się nawet ze szczegółowymi cenami.

bangkokhospital bangkokg2

Można było odnaleźć propozycję polskich uzdrowisk w ofercie niemieckich biur podróży. Kolonia zaprezentowała siebie jako destynację turystyki zdrowotnej poprzez ciekawy katalog. Znacznie więcej było natomiast ofert z obszaru wellness.

Polska była reprezentowana przez poszczególne regiony, które skupiły się na ofercie typowo turystycznej i urokowi osobistemu Polaków. Na zdjęciu jak zawsze uśmiechnięta Brygida Susko z Magazynu Gdańskiego oraz serdecznie Panie ze stoika POTu.

brygida_magazyn_gdanski

Podsumowując ITB2016 można stwierdzić, iż oferta turystyki medycznej jest nadal mało popularna w świecie turystycznym. Dopiero przebija się w konkurencji z innymi odmianami turystyki.

Mamy nadzieję, ze za rok na ITB 2017 będzie więcej nie tylko o turystyce medycznej, ale przede wszystkim więcej o polskiej turystyce medycznej.

Do zobaczenia za rok.

tureckakawa

 

1 KOMENTARZ

Comments are closed.