Turystyka medyczna na ITB w 2019 r

Panel dotyczący przyszłości turystyki medycznej moderowany przez dr Francisco Suarez Sanchez

Kontynuując tradycję opisywania śladów turystyki medycznej na najważniejszej turystycznej imprezie targowej na mapie świata, również w tym roku relacjonujemy wydarzenia związane w tą gałęzią turystyki w trakcie ITB w Berlinie.

Tegoroczne targi ITB odbyły się w dniach 06-10 marca i po raz kolejny odnotowały wzrost liczby odwiedzających. Mimo spowolnienia gospodarki światowej, rynek turystyczny wskazuje stabilny rozwój, co znajduje również swoje odzwierciedlenie w zainteresowaniu wydarzeniami turystycznymi. W 2019 roku prezentowało w Berlinie swoją ofertę aż 10.000 wystawców z 181 państw w 26 halach, a odwiedziło ich 160.000 osób, z czego aż 113.500 stanowili przedstawiciele branży turystycznej.

Polskie stoisko w hali 15.1. prezentowało się niezwykle nowocześnie dzięki nowej, atrakcyjnej aranżacji zabudowy. Przestronna, lekka i jednolita konstrukcja stoisk została pozytywnie odebrana zarówno przez wystawców, jak również przez licznych odwiedzających. Bardzo dobrze zostało przyjęte wykorzystanie akwareli Tytusa Brzozowskiego zarówno jako elementu dekoracyjnego stroju hostess, jak również elementu aranżacji przestrzeni. W tym roku po raz ostatni polska oferta była prezentowana w tym miejscu. Od przyszłego roku polskie stoisko będzie umieszczone we nowej hali, której budowa właśnie się kończy.

Wprawdzie mottem przewodnim polskiej oferty była turystyka miejska i kulinarna, to na jednym z polskich stoisk prezentowano całościowo ofertę polskich usług prozdrowotnych w ramach programu „Go to brand”. Było też kilku podwystawców, którzy  samodzielnie promowali swoje usługi, m.in. Szpital Św. Wojciecha, Rezydencja nad Jeziorem  Pestkownica, Pałac na Wodzie czy Olandia. Kilka podmiotów medycznych umiejscowiło swoje stoiska w specjalnym pawilonie poświęconym turystyce medycznej. Była to już kolejna odsłona tej hali, która skupiała kilkanaście klinik z całego świata. Nie oznacza to jednak, że większość oferentów usług medycznych skorzystała z takiej możliwości. Przykładowo „Bangkok Hospital” pozostał przy prezentacji oferty na stoisku narodowym.

Wracając do Pawilonu Turystyki Medycznej w hali 21.b warto podkreślić, iż po raz pierwszy zdecydowano się na zorganizowanie prelekcji przez całe 5 dni trwania ITB. W trakcie trzech dni branżowych wszystkie wydarzenia odbywały się w języku angielskim i były skierowane do międzynarodowej publiczności, podczas gdy prezentacje w weekend skierowane były głównie do Niemców zainteresowanych turystyką zdrowotną. Najczęściej poruszaną problematyką były tutaj zalety pobytów uzdrowiskowych. Z kolei pierwsze trzy dni branżowe były zdominowane charakterystyką turystyki medycznej w państwach pochodzenia prelegentów lub przykładom sprawnego pozyskiwania pacjentów zagranicznych przez kliniki. Dzięki temu mogliśmy się dowiedzieć, jakie modele rozwoju przyjęto w Malezji czy w Chorwacji oraz co mają do zaoferowania nasi konkurenci. W trakcie prezentacji dr Anny Białk-Wolf słuchacze mogli poznać najnowsze informacje o rynku turystyki medycznej w Polsce.

Ponadnarodowe wyzwania związane z tematyką turystyki medycznej stanowiły tematykę kilku paneli dyskusyjnych. Zastanawiano się tutaj m.in. nad skutecznymi narzędziami promocji, szansami na wspólne budowanie marki europejskiej, czy przyszłością hoteli medycznych.

Prof. Frank-Michael Kirch i dr Anna Białk-Wolf z Instytutu Badań i Rozwoju Turystyki Medycznej razem z Thomasem Bömkes,organizatorem Pawilonu Turystyki Medycznej na ITB Medical Night

Ważnym elementem obecności turystyki medyczne było także spotkanie networkingowe w piątek wieczorem, na którym można było spotkać wiele ciekawych osób związanych z branżą. Było to szansą na mniej formalne spotkanie starych i nowych znajomych z całego świata.

Podsumowując, tegoroczna obecność turystyki medycznej na ITB była wyraźniej widoczna niż rok temu, ale na przełom jej prezencji jeszcze trzeba poczekać. Następne ITB zaplanowano na 4-8 marca 2020 roku. Krajem partnerskim będzie Oman.

Dr Anna Białk-Wolf i Mariusz Arent z Instytut Badań i Rozwoju Turystyki Medycznej na stoisku promującym polskie usługi prozdrowotne.