Targi ITB w Berlinie. Dlaczego warto na nich być?

Zdjęcie stoiska z 2019 r ze zbiorów POTu, autorstwa Piotra Ostaszewskiego z Simple Frame.

Informacje o targach ITB

W dniach 4-8 marca odbędą się największe targi turystyczne na świecie ITB, uznawane za najważniejsze wydarzenie dla branży. Równolegle do imprezy targowej organizowane jest także ITB BERLIN CONVENTION, stanowiącej kluczową konferencję turystyczną na świecie. Może warto jeszcze przemyśleć swoje uczestnictwo w tym prestiżowym spotkaniu.

Poniżej kilka faktów, które mogą Państwa do tego zachęcić.

Mimo wielu głosów pojawiających się od kliku lat o spadającej roli osobistych spotkań tego typu, impreza ta nadal przyciąga licznych gości. W zeszłym roku na ITB Berlin prezentowało swoją ofertę aż 10.000 wystawców z 181 państw w 26 halach, a odwiedziło ich 160.000 osób, z czego aż 113.500 z branży turystycznej. Targi trwają pięć dni, z czego trzy pierwsze przeznaczone są dla branży. Dwa ostatnie dni to czas, kiedy pojawiają się klienci indywidualni, którzy zjeżdżają się na to wydarzenie nie tylko z Niemiec, ale z całego świata.

Od kilku lat w ramach ITB Berlin funkcjonuje także Pawilon Turystyki Medycznej. Jest tam organizowana konferencja poświęcona turystyce medycznej i panele dyskusyjne. W tym roku po raz pierwszy wydarzenia te zostaną oficjalnie włączone do odbywającej się równolegle imprezy ITB BERLIN CONVENTION, co niewątpliwie zwiększy prestiż tych wydarzeń.

Targi ITB w Berlinie to miejsce spotkań osób zainteresowanych poszczególnymi rynkami, szukających nowych destynacji, rozwiązań. Obecni są tutaj zarówno przedstawiciele biznesu, biur podróży, ubezpieczycieli, klinik, jak również klienci indywidualni.

Polska oferta będzie w tym roku prezentowana po raz pierwszy w nowo otwartej hali wystawienniczej nr 27. Pewnie będzie to powodem zwiększonego zainteresowania naszym krajem i jego ofertą.

Go to Brand – nowe dofinansowanie

W tym roku po raz pierwszy od 3 lat w związku z zakończeniem pierwszej edycji programu GoToBrand nie będzie już stoiska POTu promującego polskie usługi prozdrowotne. Przy tej okazji informujemy, że ogłoszony został przez PARP niedawno nowy konkurs na dofinansowanie indywidualne dla przedsiębiorstw na działania promocyjne na rynkach zagranicznych. W nowym rozdaniu konkursu jako kraje docelowe wskazywane są głównie imprezy we wschodniej części Europy oraz w krajach Bliskiego Wschodu. Czas ogłoszenia konkursu oraz wskazane kierunki działań oznaczają, że także na targach nie będzie w tym roku pojedynczych podmiotów medycznych z Polski z programu GTB. A szkoda, bo warto.

Odpowiednia prezentacja na targach ITB może wpłynąć na zwiększenie liczby gości o pacjentów z rynku niemieckiego. Zeszłoroczne doświadczenia kliniki z Polski oferującej operacje kręgosłupa wskazują, iż liczba pacjentów z tego rynku zwiększyła się z 37 pacjentów w całym 2018 roku, aż do 103 tylko w pierwszej połowie 2019 roku. Oczywiście samo pokazanie na targach nie wystarcza. Istotna jest oferta, lokalizacja placówki, sposób jej prezentacji oraz komunikacji z potencjalnymi zainteresowanymi.

O samym rynku niemieckim i jego potencjale już wielokrotnie pisała na naszych łamach dr Anna Białk-Wolf. Jeden z jej pierwszych tekstów przytaczał badania w tym zakresie https://turystyka-medyczna.com/nastawienie-niemcow-do-turystyki-medycznej-w-swietle-najnowszych-badan/

Oferta Fundacji Proturmed

W tym roku wybrane placówki medyczne z Polski będą prezentowane na stoisku POTu przez Fundację Proturmed w ramach jej działalności gospodarczej. Jeżeli są Państwo zainteresowani udziałem w targach, zachęcamy do zapoznania się z ofertą z ich ofertą tutaj: https://proturmed.pl/prezentacja-na-targach-itb-plus-dzialania-na-rynku-niemieckim-marzec-2020/

————————–

A tutaj jeszcze tytułem wspomnień jak wyglądała prezentacja polskiej oferty usług prozdrowotnych w zeszłym roku na stoisku promocyjnym organizowanym przez POT (film ze zbiorów organizacji, autorstwa Simple Frame).