Konsumpcja usług dentystycznych wiodącą kategorią turystyki medycznej w Europie Środkowo-Wschodniej (EŚW)(ang)

Konsumpcja usług dentystycznych wiodącą kategorią turystyki medycznej w Europie Środkowo-Wschodniej (EŚW)(ang)

Wstęp

Z obserwacji Youngman’a wynika, że mieszkańcy Ameryki Płn. w celu konsumpcji usług dentystycznych podróżują do Meksyku i Ameryki Łacińskiej, pacjenci z Europy do EŚW, Azji – wewnątrz kontynentu, a Australijczycy podróżują do Azji Południowo-Wschodniej. Zjawisko to określa się terminem „turystyki dentystycznej” (z ang. dental tourism/ dentourism, dental travel, dental holiday). Wielkość rynku nie jest w pełni rozpoznana. Szacuje się, że uczestnicy tej kategorii turystyki medycznej stanowią jedną trzecią globalnej liczby turystów medycznych.

Pakiet „turystyki dentystycznej” wymaga personalizacji i szerokiego zakresu usług, co wynika dziś z charakteru strony popytowej. Jest to możliwe w nowoczesnych klinikach dentystycznych dysponujących zapleczem noclegowym (lub współpracujących z obiektami hotelarskimi) oraz znaczną liczbą specjalistów, w tym koordynatorów obsługujących zagranicznych pacjentów. Wiodącymi krajami w EŚW pod tym względem są m.in. Węgry, Chorwacja, Polska i Czechy. Indywidualne praktyki lekarskie bazują na renomie swoich lekarzy dentystów, jakości świadczonych specjalistycznych usług (np. protetyka) i współpracy z zagranicznymi placówkami (po odbytym stażu lekarzy), gdzie wówczas pakiet nie jest niezbędny. Wydaje się, że tego typu gabinety mogą być bardziej elastyczne wobec potrzeb, możliwości i dostępności pacjentów. Stąd świadczenia te dostępne są w każdy dzień roku, przez całą dobę, płatne w systemie ratalnym.

Cały artykuł, który ukazał się po angielsku w Zeszytach Naukowych Uniwersytetu Szczecińskiego jest dostępny tutaj.(do pobrania 2MB)