Dlaczego pacjent z Irlandii wybrał klinikę w Polsce?

Niniejszy tekst jest opisem praktyki w obsłudze pacjenta zagranicznego na przykładzie KCM Clinic z Jeleniej Góry.

KCM Clinic to mała butikowa klinika w Jeleniej Górze rozwijające swoje usługi medyczne dla zagranicznego pacjenta od ponad 5 lat. Najwięcej jej pacjentów pochodzi z rynków anglojęzycznych z Wielkiej Brytanii, Irlandii czy USA. Najwięcej pacjentów zainteresowanych jest procedurami ortopedycznymi i neurochirurgicznymi.

KCM Clinic znajduje się w Jeleniej Górze, umiejscowiona jest poza głównymi ośrodkami edukacyjnymi, w górach. Jej przewaga konkurencyjna opiera się na doskonałej komunikacji z pacjentem, indywidualnym podejściu do leczenia, pełnym concierge serwisem. To przykład spójnej strategii kliniki butikowej, w której pacjent traktowany jest indywidualnie i nawet jeśli sobie zażyczy niestandardowych rozwiązań, klinika stara się stanąć na wysokości zadania. Ciekawym rozwiązaniem jest współpraca z okolicznymi licznymi zabytkowymi odrestaurowanymi zamkami, które oferują noclegi dla pacjentów w unikalnych wnętrzach. Darmowy transport z lotniska we Wrocławiu czy Berlina to również standard w tej klinice.

82-letni pacjent z Irlandii cierpiał na bóle kręgosłupa od 2008 roku, poddany operacji w roku 2012 nadal nie odzyskał w pełni sprawności. Gdy wyczerpał wszelkie dostępne w ramach ubezpiecznia NHS procedury w Irlandii zaczął poszukiwać rozwiązania swoich problemów zagranicą. Pod uwagę brał takie destynacje jak Hiszpania, Niemcy i Polska.

Dlaczego wybrał KCM Clinic w Jeleniej Górze?

 1. Natychmiastowy i bezpośredni kontakt ze strony kompetentnej koordynatorki pacjenta, która była w stanie odpowiedzieć na wszelkie pytania pacjenta.
 2. Funkcjonalna strona internetowa prosta do nawigacji
 3. Możliwość rozmowy z innymi pacjentami kliniki
 4. Transparentny cennik
 5. Elastyczna data zabiegu
 6. Brak bariery językowej
 7. Międzynarodowy i doświadczony zespół chirurgów
 8. Komplesowy pakiet medyczny i turystyczny
  1. Indywidualna rozmowa z wyznaczonym lekarzem/operatorem
  2. Pomoc logistyczna (zakup biletu lotniczego, wybór hotelu, transfer)
  3. Kompleksowa diagnostyka przedoperacyjna
  4. Zapewniony koordynator pacjenta 24/7
  5. Opieka przed i po operacyjna

Dyrektor Departamentu Międzynarodowego KCM Clinic Philip Pasler ma również rzeczową odpowiedź jak zbudować wyjątkową opiekę i  koordynację dla każdego  pacjenta w swojej klinice.

Przede wszystkim należy być komunikatywnym, otwartym i dostępnym dla pacjenta, następnie ważne jest, aby stworzyć platformę zaufania opartą na transparentnych zasadach, być otwartym na sugestie, pytania i jakiekolwiek potrzeby pacjenta, należy wykazywać empatię, asertywność i pewność siebie w każdym kontakcie z pacjentem, tak aby zbudować jego pełne zaufanie.

KCM Clinika została opisana także w dziale najlepszych praktyk w pierwszym kompendium w Polsce dla menedżerów w ochronie zdrowia „Turstyka Medyczna w praktyce czyli jak skutecznie pozyskać pacjenta zagranicznego“, które można zakupić TUTAJ (link )