Znaczenie brandingu na rynku turystyki medycznej – dobry przykład Polikiniki Bagatin z Chorwacji

 

Podczas 3rd Annual Medical Tourism Conference Dyrektor Zarządzający i właściciel Polikliniki Bagatin Ognjen Bagatin zaprezentował proces budowania marki i znaczenie mocy brandingu na przykładzie swojej Polikliniki, która od 2 lat z powodzeniem rozwija się na rynku turystyki medycznej. 

W roku 2008 otwierając swoja kliniką Ognjen zatrudniał tylko 2 pracowników. Dzisiaj w roku 2017 zatrudnia już ponad 70 osób. Analogicznie wzrosły dochody kliniki z 30 000 Euro do 3 500 000 Euro w roku 2016.

Tajemnicą tak szybkiego wzrostu biznesu jest BRANDING. 7 zasad brandingu wg. Bagatin.

Be your mission and vision. (Żyj swoją misją i wizją)

Act on your strengths. (Rozwijaj swoje mocne strony)

Grow your identity and people. (Dbaj o swoją tożsamość i zespół)

Ask your clients. (Rozmawiaj z klientami)

Timing & repetition. (Czasowość i systematyczność w działaniu)

Investigate & measure. (Obserwuj i analizuj swoje dane)

Never break your promise. (Nigdy nie łam danych obietnic)

 

Misja i wizja przedsiębiorstwa powinna żyć i być na co dzień używana, a nie napisana na papierze. Musi ona pokazywać odległe cele, które chce się osiągnąć i okazywac drogę ich realizacji.

Misja Polikliniki Bagatin

„To provide our clients with the highest standard of medical service using only the top notch world-renowned technology, accompanied by the highly specialized and educated staff, and a service level that is on par with five-star hotels and resorts.“

Wizja Polikliniki Bagatin

„Poliklinika Bagatin as a synonym of top quality service, a leading private clinic in the region specialized in aesthetic, medical, and dental services catering to clients from around the world.“

 

Sukcesywne budowanie własnej przewagi konkurencyjnej poprzez 5 – gwiazdkową obsługę pacjenta i zatrudnianie najlepszych pracowników. Personel administracyjny czyli dział obsługi pacjenta, dział marketingu i sprzedaży w firmie jest najważniejszy. Poliklinika Bagatin zatrudnia w dziale admnistracyjnym ponad 22 osoby.

  • 5 osób w dziale marketingu dodatkowo współpracując z 3 zewnętrznymi agencjami e-marketingowymi (google, facebook, web).
  • 2 osoby w dziale rozwoju turystyki medycznej
  • 5 osób w dziale logistyki
  • 4 osoby w dziale HR
  • 6 osób pracuje jako koordynatorzy pacjenta

Wszyscy pracownicy rozwijają swoje umiejętności uczęszczając regularnie na treningi oraz sesje warsztatowe w stworzonej w Poliklinice Bagatin Academii, która ma za cele stać się najlepszą szkołą kształcącą kadrę obsługi pacjentów. Każda interakcja z pracownikiem Polikliniki ma wpływ na tzw. branding czyli postrzeganie kliniki,  każda forma komunikacji z pacjentem to również branding, który ma wpływ na ocenę kliniki w oczach pacjenta.

Wszystkie materiały komunikacyjne i marketingowe muszą być spójne.  Strona internetowa, wizytówki, przewodnik dla pacjenta, formy oferty, wzór odpowiedzi na e-mail, artykuły w gazetach, wystrój kliniki czy ubiory pracowników. Każda forma jest formą komunikacji z potencjalnym klientem.

Najważniejszą formą promocji jest marketing internetowy. W tym dziale Poliklinika zatrudnia 5 osób jak również współpracuje z 3 zewnętrznymi poddostawcami usług. Strona internetowa www.poliklinikabagatin.hr średnio notuje 150 000 wejść miesięcznie na stronę w roku 2016, a jej profil na Facebooku ma ponad 120 000 polubień. Cennik polikliniki z różnych źródeł jest ściągany ponad 33 000 razy miesięcznie.

Poliklinika Bagatin bardzo dba o informację zwrotną od pacjentów. Po pierwszej wizycie pacjenci oceniają Poliklinike na 9,8 /10, a ponad 99% pacjentów poleciłoby Poliklinikę swoim znajomym. W roku 2016 zadbano o 7000 informacji zwrotnej od pacjentów.

Poliklinika zadbała również, aby bardzo mocno zaistnieć na forum międzynarodowym branży turystyki medycznej. Została srebrnym sponsorem World Medical Tourism Congress w Waszyngtonie w roku 2016, a w roku 2017 planuje udział we wszystkich najważniejszych wydarzeniach tej branży:

  • 3rd Annual Medical Tourism Conference w Warszawie 30-31 marca 2017,
  • IMTJ Medical Travel Summit w Opatji 24-25 kwietnia 2017 roku,
  • International Travel Week w Abu Dhabi 25-28 listopad 2017,
  • WMTC (Worls Medical Tourism Congress) w Los Angeles 2-4.10.2017,

Poliklinika Bagatin znajduje się w Chorwacji. Chorwacja w roku 2016 znalazła się na pierwszym miejscu pod względem atrakcyjności turystycznej miejsca na świecie wg. Daily Telegraf. Chorwacja dla turystów może zaoferować ponad 1000 jezior, 8 parków narodowych oraz 8 miejsc znajdujących się na liście UNESCO. O Chorwacji jest również głośno w mediach społecznościowych gdzie takie gwiazdy jak BONO czy Jimmy Fox zamieszczają na swoich profilach zdjęcia ze swoich wakacji w Chorwacji.

Ostatnio Chorwaci jako kraj stawiają także na turystykę medyczną. W Chorwacji doszło do porozumienia ponad 50 klinik, które chcą się rozwijać na rynku turystyki medycznej. Do tej pory już ponad 100 000 Włochów skorzystało z leczenia zębów w Chorwacji gdzie ceny są niższe o około 50-75%, a np. średnie oszczędności procedur leczenia stomatologicznego dla pacjentów z Irlandii wynoszą 57%.

Najczęstszymi zabiegami wybieranymi przez turystów medycznych są chirurgia plastyczna, leczenie stomatologiczne, zabiegi ortopedyczne czy okulistyka. Dzięki takim placówkom jak Clinica Bagatin Chorwacja staje się nowym silnym graczem na rynku turystyki medycznej.

Zainteresowanym tematem turystyki medycznej polecam moją najnowszą książkę ” Turystyka Medyczna w praktyce czyli jak skutecznie pozyskać pacjenta zagranicznego”, którą można zakupić tutaj LINK.

(źródła zdjęć:  zbiory Polikliniki Bagatin oraz prezentacja Ognjen Bagatin z 3rd Annual Medical Tourism Conference w Warszawie)