W nawiązaniu do artykułu poruszającego ciekawy dokument przygotowany dla OECD, postanowiłem wybrać kilka ciekawych wątków. Poniżej fragment dotyczący destynacji na jakie decydują się pacjencji rozważający medical tourism.
Wzory podróży między krajem zamieszkania a krajami docelowymi są dobrze ustalone. Na przykład ci, którzy wybierają opiekę medyczną na Węgrzech wydają się być z Europy Zachodniej, a niektóre kraje starają się wykorzystać dawna związki historyczne, na przykład pomiędzy Malta i Wielka Brytanią czy Wielką Brytanią a Cyprem. W wyniku poszerzenia granic Unii Europejskiej wielu mieszkańców Europy Zachodniej korzysta z rosnącej znajomości oraz popularności krajów Europy Wschodniej (na przykład, pomiędzy Wielką Brytanią a Polską). Niemniej jednakżeby określić szczegółowe przepływy pacjentów między różnymi krajami i kontynentami, wymagane są dokładniejsze dane na temat.
Z tego samego opracowania wynika, że bliskość geograficzna jest ważna, ale nie ma decydującego wpływu na kształtowanie indywidualnych decyzji pacjentów udających się do konkretnych miejsc na leczenia. Może jest to odzwierciedleniem turystycznego elementu, oznaczającego, że ludzie podróżują z nie tylko za leczeniem ale również żeby „pozwiedzać i odpocząć”. Niemniej jednak nie jest to jeszcze potwierdzone. Odległość samej podróży jest prawdopodobnie również związana z kosztem samej podróży. Należy pamiętać, że dla wielu osób turystyka medyczna ma na celu oszczędzenie pieniędzy wiec wydawanie większej sumy na samą podróż nie zachęca do wyboru dalszych destynacji.
Choć każda globalna mapa turystyki medycznej obejmowałyby Azję (Indie, Malezję, Singapur i Tajlandię), Republikę Południowej Afryki; Południową i Środkową Amerykę (w tym Brazylię, Kostarykę, Kubę i Meksyk), Bliski Wschód (zwłaszcza Dubaj) oraz część Europy (Europa Środkowa i Południowa, kraje Morza Śródziemnego), szacunki opierają się na źródłach z samego sektora (pochodzą od klinik i szpitali zajmujących się turystyką medyczną), które mogą być stronnicze i nieprawdziwe.
ciekawy post czekan na nowe
Dziękuje za słowo uznania. Zapraszam do dalszego „śledzenia” blogu oraz namawianie znajomych do lektury.
Czy mogę zapytać czym Pan/Pani zajmuje sie na codzień? Czy obowiązki zawodowe skupiają sie wokół turystyki medycznej? Jakie doświadczenia ma Pan/Pani z sektorem?
Pozdrawiam serdecznie