Podsumowanie konferencji IMTJ MEDICAL TRAVEL SUMMIT 2017

imtj konferencja w chorwacji 2017

Organizatorzy i prelegenci

Bez wątpienia najlepiej zorganizowana konferencja poświęcona turystyce medycznej na jakiej miałem przyjemność gościć. Organizatorzy pod wodzą Keitha Pollarda, twórcy znanego w branży portalu Treatment Abroad (CEO Intuition Communication oraz IMTJ), dołożyli wszelkich starań, aby jej forma była profesjonalna, a przebieg niezakłócony. Każde wystąpienie było skrzętnie monitorowane przez moderatorów dzięki czemu nie było absolutnie żadnych opóźnień względem harmonogramu, a dobór wykładowców wyśmienity. Pośród prelegentów nie zabrakło przedstawicieli świata nauki, których reprezentowali m.in. Dr Daniel Horsfall (wykładowca University of York, UK) czy też prof. Andrew Garman (profesor Rush University, USA). Obecni byli również praktycy – lekarze, managerowie klinik, wśród których nie zabrakło też polskiego akcentu, w osobie Bartosza Mrugacza (Klinika Bocian). Przedstawił on wykład “Tworzenie efektownych grup w mediach społecznościowych w branży leczenia bezpłodności.

Poza wykładami, ta trzydniowa konferencja obfitiwała w bardzo ciekawe, dodatkowe atrakcje. Wycieczka do zamku w Rijece czy degustacja win w pobliskiej winnicy to tylko niektóre z nich. Uczestnicy mieli również okazję poznać mera Rijeki (stolicy regionku Kravanar) oraz Opatiji (miasta uzdrowiskowego, w którym konferencja miała miejsce). Dodatkowe kolacje i wieczory zapoznawcze były okazją do integracji środowiska oraz wymiany doświadczeń w tzw. kuluarach.

Liczby w turystyce medycznej

Wśród wykładowców można było wyczuć niechęć do ogólnodostępnych, przeszacowanych liczb obrazujących rynek turystyki medycznej. Jednoznacznie zgodziliśmy się wszyscy, że próba policzenia turystów medycznych jest zadaniem arcytrudnym, niezależnie od kraju, w którym takie badanie zostałoby podjęte. Iskierką nadziei jest Malezja i jej Ministerstwo Zdrowia, które powołało specjalny urząd ds. koordynacji i promocji turystyki medycznej. Dzięki polityce odgórnej, jest im łatwiej prowadzić takie statystyki i są one na pewno najbardziej rzetelnymi wynikami jakie do tej pory widzieliśmy. Jednocześnie – jak podkreśliła Sherene Azura Azil, CEO Malaysia Healthcare Travel Council – nawet i Malezja nie uniknęła pułapek nomenklatury (kim jest tak na prawdę turysta medyczny) oraz podziału na placówki prywatne i publiczne (w których to owy obowiązek badań statystycznych istnieje).

Międzynarodowe trendy

Poznaliśmy również trendy jakie mogą towarzyszyć branży turystyki medycznej i zdrowotnej w nadchodzącym czasie. Bez wątpienia nastąpi spowolnienie wywołane globalnymi zagrożeniami terrorystycznymi (np: Turcja, która notuje drastyczne spadki, a wyników za 2016 nie chce nadal opublikować) czy też lokalnymi uwarunkowaniami (np: Wlk. Brytania i jej Brexit wprowadzający niepokój, zarówno pośród usługodawców kierujących swoje oferty na rynek brytyjski jak i potencjalnych brytyjskich pacjentów szukających leczenia poza granicami własnego kraju). Drugim trendem widocznym gołym okiem jest “przesunięcie” popularnych kierunków / destynacji na inne kraje, które do tej pory odgrywały role drugoplanowe na światowej mapie turystyki medycznej.

Jak prowadzić biznes medyczny?

Ciekawymi spostrzeżeniami podzieli się również przedsiębiorcy pokazując, że ta konferencja to nie tylko teoretyczne rozważania na temat branży jako całości. Mogliśmy dowiedzieć się ciekawych rzeczy na temat prowadzenia biznesu w medycynie z konkretnymi przykładami od praktyków z całego świata. Ognjen Bagatin z Chorwacji (CEO Poliklinika Bagatin) pokazał zaangażowanie w marketing i promocję ujawniając twarde liczby jakie na nie przeznaczają tj, 40 000 Euro rocznie co stanowi prawie 12% ich przychodów. Innym przykładem był grecki lekarz, przedsiębiorca dr Anastasios Verkis (CEO Advanced Hair Clinics), który przytoczył swoje doświadczenia w budowaniu dużego zespołu, trudnościach w zarządzaniu nim oraz transformacji z małego, rodzinnego biznesu do dużej i profesjonalnej firmy, posługując się konkretnymi przykładami i rozwiązaniami sprawdzonymi w jego siedmiu klinikach. Panel poświęcony marketingowi ubarwił swoją postacią Miroslav Varga (Manager, Escape, Chorwacja). Niezwykle energiczny, pełen humoru, doświadczony marketer pokazał konkretne przykłady w jaki sposób poszukiwać właściwych pacjentów na rynkach międzynarodowych.

Debata jako show!

Byliśmy również świadkami ciekawej debaty na temat słuszności certyfikacji podmiotów medycznych. Obóz zwolenników reprezentowali m.in. Daniel Coulton Shaw (CEO, Global Clinic Rating, Austria) i Claudia Mika (MD, Temos International, Niemcy). Po drugiej stronie zasiedli m.in. Zahid Hamid (CEO, Euromedical Tours, UK) i Irving Stockpole (CEO, Stackpole and Associates, USA). Burzliwa dyskusja w pewnym momencie przybrała formę rozrywkowego przedstawienia, pozostawiając widowni niezapomniane wspomnienia. Koniec końców, po wysłuchaniu argumentów obu stron zdecydowaną większością głosów zwyciężył obóz zwolenników certyfikacji klinik.

Wizytacja lokalnych klinik

Jak mawiają Brytyjczycy, last but not least, wszyscy uczestnicy konferencji mieli okazję odwiedzić chorwackie kliniki zaangażowane w turystykę medyczną. Były to lokalne kliniki z regionu Kvarnar, gospodarza konferencji. Każdy z nas miał okazję wybrać jedną z zaplanowanych “wycieczek”, obejmujących wizytację w przynajmniej dwóch, trzech klinikach połączonych w bloki tematyczne, np: kliniki stomatologiczne czy też szpitale. O ile niektóre modele biznesowe nie przemawiają do mnie (jako przedsiębiorcy, osobiście zaangażowanego w prowadzenie kliniki stomatologicznej), niesamowitym dla mnie doświadczeniem było zobaczyć z jaką łatwością Chorwaci dzielą się wiedzą i doświadczeniem, opowiadając z jednej strony o swoich sukcesach, ale również o słabych stronach, chętnie wsłuchując się w konstruktywną krytykę. Godne pochwały.

Więcej informacji na stronie organizatora https://summit.imtj.com/

Reasumując, konferencja na najwyższym światowym poziomie. Chętnie wezmę udział w kolejnej edycji. Być może przyjdzie nam ją współorganizować kiedyś w Polsce? Wstępne deklaracje ze strony organizatora, Keitha Pollarda już padły :)) Kto chciałby wziąć udział w takim wydarzeniu?