Lublin był jednodniową stolicą turystyki medycznej

nor

Turystyka medyczna jest jedną z najszybciej rozwijających się branż na świecie. 12 czerwca 2018 r., Lublin był najważniejszym miastem dla ekspertów z tego sektora dzięki konferencji Health and Medical Tourism Summit – Eastern Europe 2018, która zgromadziła 250 uczestników z ponad 20 państw.

Czy Europa Wschodnia rozwija się zgodnie z globalnymi trendami turystyki medycznej? Czy aktywna współpraca oraz wymiana wiedzy i doświadczeń pozwala na bycie bardziej efektywnym w procesach związanych z turystyką medyczną? Jak ważna jest turystyka medyczna w rozwoju gospodarczym państw Europy Wschodniej? – na te pytania usłyszeliśmy odpowiedzi podczas pierwszego w Polsce tak dużego wydarzenia poświęconego tematyce turystyki medycznej. Miejsce konferencji było nieprzypadkowe – Lublin to miasto prężnie działającego Klastra Lubelska Medycyna, który zrzesza 130 członków z obszaru medycyny i zdrowia, oraz stolica regionu o ponadprzeciętnych walorach uzdrowiskowych, które rokrocznie przyciąga tysiące pacjentów z całego świata.

Konferencję otworzyła inspirująca prezentacja Ilana Gevy – amerykańskiego eksperta w zakresie brandingu i marketingu na rynku turystyki medycznej, wyróżnionego ponad 100 branżowymi nagrodami w zakresie promocji destynacji turystycznych oraz firm. Podkreślił on znaczenie jasno sprecyzowanej indywidualnej specjalizacji oraz nacisku na utrzymanie najwyższej jakości w całym procesie obsługi medycznego turysty w budowaniu spójnej i rozpoznawalnej na świecie marki destynacji turystyki medycznej.

Dalsza część konferencji była podzielona na cztery następujące po sobie panele dyskusyjne, w których prelegenci w USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Izraela, Czech, Węgier, Łotwy, Ukrainy, Chorwacji oraz Polski rozmawiali o wzroście  zainteresowania rozwojem turystyki medycznej oraz możliwości włączania się państw Europy Wschodniej w ten światowy trend w ujęciu globalnym, pośredników medycznych, samorządów oraz inicjatyw klastrowych.

Uczestnicy konferencji wystąpili z inicjatywą powołania platformy współpracy Klastrów i Stowarzyszeń z Europy Wschodniej działających na rzecz rozwoju turystyki medycznej przyjazdowej. – Bardzo się cieszę, że właśnie w Lublinie jako pierwsi stworzyliśmy platformę dla ekspertów i przedsiębiorców z branży turystyki medycznej z Europy Wschodniej do spotkania się, wymiany doświadczeń oraz zacieśnienia więzów, dzięki której będziemy mogli wspólnie działać w celu dalszego rozwoju tego sektora w Lublinie, w Polsce i w regionie – mówi Marzena Strok-Sadło, organizatorka konferencji, główny specjalista w Wydziale Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin, członek zarządu Klastra Lubelska Medycyna.

Podczas trwania konferencji odbywały się również spotkania B2B, podczas których uczestnicy konferencji mieli możliwość nawiązania kontaktów biznesowych z 27 przedsiębiorstwami działającymi w branży turystyki medycznej z Polski oraz Wielkiej Brytanii, Serbii, Czech, Niemiec, Nigerii, Indii, Ukrainy, Chin, Sudanu, Kazachstanu, Uzbekistanu czy Szwecji.

Konferencja została zorganizowana przez Miasto Lublin pod patronatami Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Marszałka Województwa Lubelskiego. Główny patronat medialny nad wydarzeniem objęły Dziennik Gazeta Prawna oraz International Medical Travel Journal z Wielkiej Brytanii.

(źródło: informacja prasowa UM w Lublinie)