Światowy lider w turystyce medycznej

Na rynku turystyki medycznej istnieją kliniki i szpitale, które świetnie radzą sobie z pozyskiwaniem i obsługą pacjentów zagranicznych. Dzisiaj postanowiłem zwrócić uwagę na światowego lidera, który ustala benchmark w sektorze już od wielu lat. Nic tylko uczyć się od najlepszych!

Bumrungrad International Hospital w Tajlandii, bo o nim tutaj mowa, powstały w roku 1980 jako lokalny i przeciętny szpital, wszedł na giełdę w Bangkoku w 1989, aby w 1997 stać się największym szpitalem w południowo-wschodniej Azji. Dzisiaj leczy rocznie milion pacjentów, z czego aż 420’000 to pacjenci zagraniczni! Szpital ten zatrudnia 3400 pracowników, z czego 1200 to lekarze z międzynarodowymi certyfikatami i uprawnieniami.


Podzielony na dwie części: out-patients (pacjenci, którzy odwiedzają szpital w celu diagnostyki lub leczenia, ale nie zostają w nim dłużej niż 24 godziny) oraz in-patients (pacjenci, którzy zostają na leczenie w szpitalu na kilka dni lub dłużej). In-patients posiada prawie 550 łóżek, w pokojach o różnym standardzie, oferujących m.in: telewizję interaktywną, filmy na życzenie, bezpłatny internet, a także laptopa z wi-fi. Z kolei out-patients posiada 250 pokoi konsultacyjnych, w których przyjmuje się 6000 pacjentów dziennie!

Skupiając się na turystyce medycznej, Bumrungrad zatrudnia ponad 150 tłumaczy, mówiących 13 językami świata, wspomagających codzienna prace lekarzy z pacjentami. Szpital zatrudnia również własny zespól odpowiedzialny za obsługę pacjenta zagranicznego, międzynarodową koordynację, międzynarodowe ubezpieczenia, transfery lotniskowe, pomoc w sprawach wizowych oraz pełniący obowiązki agencji turystycznej dla tych, którzy chcą odpocząć lub zwiedzić Tajlandię. Ponadto na potrzeby turystów medycznych na terenie szpitala przygotowano 125 luksusowych apartamentów, wyposażonych m.in. w baseny i centra fitness.

Jak widać, szpital ten prowadzi całą operację logistyczną turystyki medycznej od pozyskiwania, organizacji transportu i pobytu aż do samego leczenia pacjentów. Poza granicami Tajlandii Bumrungrad posiada biura przedstawicielskie w 16 krajach na świecie, odpowiedzialne za marketing i PR firmy, skupiając się na tworzeniu dobrego wizerunku firmy i przyciąganiu kolejnych tysięcy nowych pacjentów.

Niniejszym jest to kolejny dowód na moje niezliczone próby zwrócenia uwagi na absolutna konieczność inwestowania w zagraniczny PR i reklamę, budując tym samym podwaliny solidnego biznesu w turystyce medycznej. Świetni specjaliści i odpowiednie ceny nie wystarczą niestety aby Polska stała się centrum turystyki medycznej w Europie.

Dla osób chcących dowiedzieć się więcej na temat szpitala, polecam lekturę sprawozdania kwartalnego Bumrungrad, którą można ściągnąć tutaj. Jest to analiza wyników finansowych, opis strategii oraz działalności bieżącej firmy.

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułWielkość rynku turystyki medycznej w Polsce
Następny artykułJak robi się biznes w turystyce medycznej
Z turystyką medyczną związany bez przerwy od 2008 roku. Zdobywał doświadczenie m.in. prowadząc własny gabinet stomatologiczny w Wakefield (UK), skąd wysyłał Brytyjczyków do partnerskiej kliniki w Krakowie na leczenie kompleksowe. Zrealizował szereg projektów związanych z turystyką medyczną, doradza, prowadzi szkolenia i seminaria dla właścicieli, menadżerów polskich klinik. Współpracuje z instytucjami i organami opiniotwórczymi za granicą. Obecnie współwłaściciel Dentim Clinic w Katowicach, w którym nadal przyjmuje turystów medycznych.